Kako oprati auto nakon kiše?

Kako oprati auto nakon kiše?

Kišno vrijeme može biti prokletstvo za vlasnike automobila. Dok se neki uživaju u mirisu kiše, vlasnici automobila često brinu o onome što kiša nosi sa sobom – prljavštinu, kamenčiće i druge nečistoće koje se nakupljaju na limu vašeg vozila. Nakon kiše, možda ste primijetili fleke, kapljice i zamućenja koja su se pojavila na karoseriji. No, ne brinite! U ovom članku donijet ćemo vam savjete kako pravilno oprati auto nakon kiše i osigurati da vaš ljubimac na četiri kotača izgleda kao nov.

Zašto je važno prati auto nakon kiše?

Svaka kiša donosi s sobom više od svježeg mirisa. U vodi se nalaze razne nečistoće – od prašine do kemikalija iz zraka koje ostavljaju tragove na vašem vozilu. Osim toga, ako kiša padne na auto već prekriveno prljavštinom, ta se prljavština može stvrdnuti i postati teže ukloniti. Ovo može dovesti do dugotrajnih oštećenja boje, pa čak i do korozije, što nikako nije dobro za dugivječnost vašeg automobila.

Priprema za pranje

Prije nego što krenete u akciju pranja, trebate se dobro pripremiti. Evo nekoliko koraka koje možete poduzeti:

1. Ovdje se sve počinje: Osigurajte da imate pravi pribor. Ovo uključuje kantu za vodu, spužve, kvalitetni auto šampon, crijevo za vodu ili pritisnu prskalicu, mekanu krpu za sušenje i – ako imate – pjenasti pištolj. Budite sigurni da šampon ne sadrži agresivne kemikalije koje bi mogle oštetiti zaštitu na boji.

2. Odgovarajuće mjesto: Pranje automobila na suncu može vam donijeti više problema nego koristi. Izbjegavajte direktnu sunčevu svjetlost, jer se sapun može brže sušiti, ostavljajući fleke. Pronađite sjenovito mjesto ili, ako je moguće, pranje obavite u garaži.

3. Priprema površine: Prije pranja, dobro isperite auto kako biste uklonili veće čestice prljavštine. Ovo će spriječiti ogrebotine prilikom korištenja spužve ili krpe.

Koraci za pranje automobila nakon kiše

Sada kada imate sve potrebne alate i priprema su završena, spremni ste započeti s pranjem.

1. Ispiranje

Započnite proces pranjem padajući vodom s crijevom ili prskalicama. Možda ne mislite na to, ali ispiranje automobila je ključno. Ova faza pomoći će ukloniti nečistoće koje bi mogle ogrebati površinu tijekom pranja.

Typical Scene: Sjetite se nekog kišnog dana kad ste se zaputili na kavu, pića padaju, a vi pomalo nervozno gledate kako vaše pojačano crno vozilo nabire boje na svakom uličnom odvodu! Sretni ste što vozite, ali što će vam reći prolaznici?

Ako niste linux geeker kod kuće, jednostavno okrenite crijevo! Ova faza je ključna jer će vam omogućiti da se pripremite za dubinsko pranje.

2. Šamponiranje

Nakon što ste isprali auto, može se na red šampon. U kanti pomiješajte šampon s toplom vodom prema uputama na ambalaži. Upotrijebite mekanu spužvu ili rukavicu od mikrovlakana za pranje. Pričvrstite vi nikad ne bi došlo do sitne ogrebotine. Zapamtite, ne koristite jedan dodir na cijeloj površini nego radite u podjelama – kapote, krov, vrata, a za kraj donji dio.

Zahvalite se i jako će vam biti drago kad ostatak vremena provedete sa samo čistoćom iisor s neatomedom na trgu. Kad završite s jednom stranom, isperite spužvu i krenite na sljedeću površinu.

3. Ispiranje šampona

Kada ste temu temeljito oprali, došlo je vrijeme da isperete sav šampon. Koristite crijevo ili prskalicu kako biste uklonili sve ostatke sredstva za pranje. Pokušajte pravilno isprati svaki kutak, jer su ostaci šampona mogli ostaviti neuredne mrlje.

Ne zaboravite ni na kotače. Iako će se često previdjeti, kotači su također izloženi prljavštini i blatu. Koristite specijaliziranu četku za kotače da biste ih očistili od prljavštine i kočionih čestica.

Sušenje i završna obrada

Rukavice su završile svoj posao, dospjeli ste do toga što ste čekali. Međutim, ovdje ne prestajte! Prvo, sve definirano područje.

1. Sušenje automobila

Kada je auto ispran, važno je osigurati da bude dobro osušen. Koristite mekanu krpu ili ručnik od mikrovlakana. Prvo tapkajte auto, a ne trljajte da ne biste oštetili lak. Ovaj korak je ključan jer su preostale kapljice vode stvaraju fleke.

Još jedan korisni savjet: kada sušite stakla, koristite čisti i suhi ručnik, jer morska sol i druge pražnjenja ostavit će tragove.

2. Poliranje i voskiranje

Za završni dodir, razmislite o poliranju i vosku. Ovaj korak nije samo za estetski izgled, već pomaže u zaštiti laka od budućih vremenskih uvjeta, pa čak i UV zraka. Dobro je odabrati kvalitetne proizvode za voskanje.

Ako niste sigurni odakle početi, možda je najbolji put da odete kod stručnjaka, posebno ako vaš auto ima složeniju obrada boje. Ipak, primijetit ćete razliku već nakon prvog koraka.

Kada se upravi na pranje? Načini i učestalost

Jedno od najčešćih pitanja među vozačima je koliko često bi trebali prati svoj auto. Iako to ovisi o uvjetima vožnje i mjestu gdje živite, preporučuje se pranje automobila svaka dva do tri tjedna, posebno u proljeće i jesen, kada kiše mogu biti češće.

Nakon kiše, ako primijetite bilo kakvu promjenu boje ili naslagu, radije ga odmah operite. Ako niste sigurni vrijedi li ovo za vašu konkretno situaciju, pitajte prijatelje ili stručnjake. Možda ste prekontrastni poput moga bratara, ali nemojte se ustručavati hoće li vam pomoći da učinite bolje!

Savjeti i trikovi za održavanje auta

Za kraj, donosimo nekoliko dodatnih savjeta koji će vam pomoći da vaš auto uvijek izgleda kao nov.

1. Održavajte redovit raspored pranja: Jednom kada uspostavite rutinu, puno je lakše održavati auto čistim.

2. Patite druge vozače: Ako ste npr. u situaciji da stalno prolazite kroz blato ili pješčane putove, razmislite o zaštiti poput folija ili prekrivača za auto.

3. Redovito provjeravajte detalje: Na kraju svakog pranja obratite pažnju na stakla, retrovizore i žarulje. Svijetlo je važno, nikad se ne smije previditi dok vozite po kiši!

Nadam se da će vam ovi savjeti pomoći da potpuno uživate u svom vozilu, bez obzira na vremenske uvjete! Pranje automobila nakon kiše možda neće uvijek biti zabavno, ali uz dobru pripremu i pravi pristup, od ovog zadatka možete učiniti mnoge prednosti za sebe, ali i za vaš automobil. Sretno!

Objavljeno dana